Na co zwracać uwagę kupując maskę antysmogową?

Smog to bardzo poważne zagrożenie i główny czynnik rozwoju chorób układu oddechowego oraz krążenia. Niestety Polska króluje wśród innych państw Europy, pod względem naprawdę złej jakości powietrza. Statystki jasno wskazują, jak mocno wzrosła śmiertelność wśród mieszkańców w ciągu ostatnich lat. Szukając ochrony przed toksycznym powietrzem, inwestujemy w sprzęty i urządzenia, nie wiedząc dokładnie na jakie parametry zwracać uwagę.

Maski antysmogowe – jak wybrać skuteczną ochronę?

Maska antysmogowa

Coraz bardziej popularne stają się przeciwpyłowe maseczki, które dzięki wbudowanym filtrom wyłapują szkodliwe pyły. Przeprowadzone kontrole różnych rodzajów i typów, wykazały niestety, że maski nie spełniają swojej roli, tak jak powinny, a klienci nie są w stanie samodzielnie sprawdzić technicznych parametrów. Wybierając więc model, warto zwracać uwagę na kilka istotnych rzeczy.

Podstawą prawidłowego działania jest oczywiście filtr HEPA, pochłaniający zanieczyszczenia, takie jak: dym, kurz, bakterie i wirusy. Ważna jest również klasa filtra.

Oznaczenia FFP3 lub N99 świadczą o dużej efektywności produktu. Kolejną istotną kwestią jest warstwa z węglem aktywnym, zatrzymująca szkodliwe gazy, na przykład tlenki azotu.

Wybierając maski antysmogowe warto brać pod uwagę jakość, a nie cenę. Dzięki temu niedrogi produkt, posiadający wszystkie atesty i parametry jest bardziej skuteczny, niż droższe, pozbawione certyfikatów modele.