Jak chronić się przed smogiem fotochemicznym?

Smog wbrew pozorom pojawia się w polskich miastach nie tylko jesienią i zimą, jako efekt uboczny ogrzewania domów i mieszkań. Latem, kiedy ruch na ulicach jest wzmożony, zachodzą reakcję między światłem a spalinami, powodując powstawanie szczególnie niebezpiecznego smogu fotochemicznego.

Czym jest smog fotochemiczny?

Smog fotochemiczny (https://dragonmask.pl/blog/smog-przyczyny-powstawania-rodzaje-i-skutki-dzialania), nazywany również białym smogiem, powstaje przy intensywnym ruchu ulicznym. Powodowane przed samochody zanieczyszczenia pod wpływem reakcji ze światłem przekształcają się w niebezpieczny dla człowieka, zwierząt, a nawet roślin gaz o nazwie ozon.

Ten typ smogu powoduje natychmiastowe pogorszenie się samopoczucia: trudności w oddychaniu, ból głowy, osłabienie, a nawet omdlenia. Kiedy fotochemiczny smog jest szczególnie nasilony, może dojść nawet do podrażnienia oczu czy dróg oddechowych.

Maska antysmogowa – skuteczna ochrona przed niebezpiecznym smogiem

Smog fotochemiczny jest typowy dla większości dużych miast. Może wystąpić niezależnie od pory roku – także latem. Jak się przed nim chronić?

Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest noszenie maseczki antysmogowej w razie ogłoszenia smogowego alarmu. Umieszczony w niej specjalny filtr wyłapuje niebezpieczne związki i zapobiega ich dostawaniu się wgłąb dróg oddechowych.

W ten sposób udaje się wyeliminować większość objawów niepożądanych jak trudności z oddychaniem czy ból głowy, na dłuższą metę – to także profilaktyka chorób cywilizacyjnych, również nowotworów.